Interjúk

képkivágás
Interjúk

„Szeretném, hogy bennük is megszülessen az a hivatástudat” – Interjú Kerényi Miklós Mátéval

Interjú Kerényi Miklós Mátéval Vissza a főoldalra Vissza a blogra „Szeretném, hogy bennük is megszülessen az a hivatástudat, ami a szakma iránt érzett szerelemmel párosul” A Thália Tanodában indít közös osztályt Fejes Szandra és Kerényi Miklós Máté. Fejes Szandi énekesnő, színésznő és Kerényi Miklós Máté színművész, között nem csak a színpadon van meg az összhang. Emberként, barátként is jó kapcsolatot ápolnak. Idén ősszel pedig közösen indítanak zenés színész osztályt a Thália Tanodában.  Fejes Szandival közösen fogtok osztályt indítani a Thália Tanodában. Hogy és mikor indult el a közös tanítás ötlete?  Ez egy nagyon egyszerű és nagyszerű történet. Szandi egyszer csak felhívott és megkérdezte, hogy lenne-e kedvem osztályt indítani vele a Thália Tanodában!? Szeretné, ha mellette én lennék a másik osztályvezető tanár, én pedig azonnal nagy örömmel igent mondtam erre a különleges kalandra. Tanítottál már valaha? Igen rövid ideig tanítottam a Pesti Broadway Stúdióban, majd egy másik művészeti iskolában is. Szóval némi tanári tapasztalattal már rendelkezem. A Szandival való közös munka és az, hogy részese lehetek a Tanodában folyó színvonalas oktatásnak nagyon jó dolognak ígérkezik, nagyon lelkes vagyok és izgatottan várom a felvételit és az osztályunkat is. A Thália Tanoda életébe most fogsz belecsöppenni?  Igen, most csöppenek bele a tanári karba, Szidóniával (Seszták Szidónia a Thália Tanoda alapító igazgatója – a szerk.) is csak most ismertük meg egymást. Vele is, akárcsak Szandival azonnal megvolt az összhang, ő ugyanúgy örült annak, hogy igent mondtam a felkérésre, mint ahogy én ennek a nem mindennapi lehetőségnek.  Hamarosan itt a felvételi időpontja. Hogyan készülsz rá? Elsősorban megpróbálok végtelenül nyitott lenni. Szandival még nem dolgoztunk ki közös szempontrendszert, mert úgy gondoljuk, hogy ezt a jelentkezők fogják meghatározni. Biztos, hogy nagyon színes lesz a felvételizők palettája, akadnak majd olyanok, akik még sosem álltak színpadon, és lesznek olyanok is, akik már több szerepet is a hátuk mögött tudhatnak de mégis azt érzik, hogy el kell végezniük ezt a képzést. Mit gondolsz két osztályfőnökkel hogyan fog jól működni az osztály? Lesz, aki veled és lesz, aki Szandival dolgozik majd szorosabban együtt?  Azt gondolom, hogy egy iskolai rendszerben nagyon fontos a tanmenet, már van egy konkrét elképzelésünk, hogy milyen úton szeretnénk haladni, milyen dolgokon keresztül szeretnénk tanítani a diákokat. Ugyanakkor ennek az útnak a tempóját és milyenségét nagyban meg fogja határozni az, hogy milyen képességű emberek jelentkeznek hozzánk.  Abban egyetértünk Szandival, hogy még csak gondolatban sem akarjuk beszűkíteni magunkat azzal, hogy a diákok ismerete nélkül alkotunk koncepciót. Nekünk az a szerencsénk, hogy nagyon hasonlóan gondolkodunk egy-egy témáról, legyen szó szakmáról vagy az élet bármely más területéről. Emiatt azt érzem, hogy nincs szükségünk előre lefektetett éles szabályokra, mert majd az adott pillanatban, együtt biztos, hogy mindent a lehető legjobban fogunk megoldani. Maximálisan megvan köztünk az a munkakémia, amire szükségünk lesz a három év során.  Zenés osztályt fogtok indítani. A te személyes karrieredben milyen szerepet tölt be a zenés színház? Túlzás nélkül mondható, hogy nekem ez az életem. Az én pályámon nagyon sokat számított az, hogy mindig olyan kollégákkal tudtam együtt dolgozni, akikre egytől – egyig felnéztem, és a közös munka során is sokat tanultam tőlük. Nagyon szerencsés vagyok emiatt, és bízom benne, hogy most én is átadhatok valamit a felvételt nyert diákoknak, és a következő generáció számára. Mit szeretnél, a diákok mit vigyenek tőled tovább majd a harmadik év végén?  Azt szoktam mondani, hogy én nagyon szerencsés vagyok, mert nekem nem munkám van, hanem hivatásom. Azt szeretném, hogy bennük is megszülessen ez a hivatástudat, ami a szakma iránt érzett szerelemmel párosul.  Emellett természetesen bízok benne, hogy számos technikai dolgot is elsajátítanak majd a segítségemmel de leginkább mégis azt remélem, hogy a képzés során megismerik a saját személyiségüket, és annak teljes mélységét fel tudják használni majd egy-egy szerep megformálására. Szerző: Bécsi Éva Vissza a kezdőoldalra Vissza a blogra

képkivágás
Interjúk

„Ez egy misszió…” – Interjú Fejes Szandrával

Interjú Fejes Szandrával Vissza a főoldalra Vissza a blogra „Ez egy misszió, amit a Thália Tanodában Szidónia vezetésével csinálunk” Fejes Szandra színésznő és énekesnő hét évvel ezelőtt csatlakozott a Thália Tanodához. Az iskola 15. születésnapja alkalmából a kezdetekről, az eddigi tapasztalatokról és a jövőbeli tervekről beszélgettünk.  Mikor csatlakoztál a Thália Tanoda tanári karához? Hét évvel ezelőtt csatlakoztam a tanári karhoz, de már előtte egyszer helyettesítettem az egyik kollégát így, amikor Szidi, (Seszták Szidónia, az iskola alapítója és igazgatója) megkeresett, hogy legyek állandó tagja a tanári karnak már ismerős környezetbe érkeztem és persze azonnal igent is mondtam. Ez év vége felé történt, ezért egy karácsonyi gála volt az első, amit zeneileg megszerkesztettem. Emlékszem, minden osztálynak megtanítottam ugyanazt a dalt, nyitánynak a Bodzavirágot, finálénak pedig a Képzelt riportból egy dalt, különböző szólamokban énekelte a közel 60 diák. Én így mutatkoztam be a Thália Tanodában. „A Thália Tanoda nagyon sokat adott nekem az évek alatt, sokat fejlődtem rendezőként és tanárként is.” Mi következett a sikeres nyitány után? Ezután egyre több osztályt kaptam, Bartha Alexandrával és Sinkó Rékával szinte egyszerre kezdtünk el dolgozni és azóta is támogatjuk egymás munkáját. Nagyon nagy sikereket érünk el közösen, a kis gálák után elkezdtünk egész estés musicaleket is színpadra állítani.  Mára eljutottam oda, hogy egészen pici gyerekeket és a felnőtteket is tanítok. A saját kis csapatom, a Paris Musical Műhely kapcsán szerettem bele a rendezésbe, és jelenleg is egy rendezői kurzuson tanulok Göttinger Pál rendező úrtól. A Thália Tanoda nagyon sokat adott nekem az évek alatt, megismerhettem egy másik oldalamat, nagyon sokat fejlődtem rendezőként és tanárként is. Hálás vagyok mert ezek a feladatok is ugyanolyan boldoggá tesznek, mint amikor színpadon állok. Most szerencsére az érem mindkét oldalát bőven meg tudom élni, így kerek a történet és ez nagyon nagy öröm számomra. Emlékszel még az első osztályra akit elkezdtél tanítani, vannak olyan tanulóid, akik nagy nyomot hagytak benned? Persze. Éppen ebben az évben fordult elő, hogy az első osztályaim egyikéből, én pici gyerekekként emlékeztem két leányzóra, akik most megjelentek a tini musical osztályomban szinte felnőtt nőként. Teljesen ledöbbentem, hogy milyen gyorsan repül az idő, az pedig természetesen elmondhatatlanul jól esett, hogy visszatértek hozzám. Büszke vagyok magamra, hogy sikerült őket a színház szeretetével megfertőzni.  Igyekszem figyelemmel kísérni a diákokat, többeknek tudtam segíteni egy-egy ajánlással vagy azzal, hogy elküldtem őket egy versenyre, meghallgatásra. Van olyan volt diákom, aki a Színművészetin folytatta a tanulmányait. Szerintem ez egy nagyon nagy misszió amit a Thália Tanodában Szidi vezetésével csinálunk. Megvan mindenkinek a saját feladata, de ha kell mindenben kisegítjük egymást. Tanárok, barátok és egy kicsit pszichológusok is vagyunk.  „Éneket tanítok és abban hiszek, hogy a zene mindenkié.” Te meg tudod mondani valakinek, ha nem erre a pályára való? Igen. Alföldi Robitól megtanultam, hogy ezt muszáj megtenni, mert nagyon boldogtalanná teheti az embert, ha egy olyan vágyat, álmot kerget, amit nem érhet el. De én nem soha nem mondok le senkiről, éneket tanítok és abban hiszek, hogy a zene mindenkié, ezért nem veszem el az éneklés lehetőségét, de megpróbálom ezt a megfelelő mederben tartani, tehát őszintén elmondom, ha valaki még nincs felkészülve egy-egy meghallgatásra. Ez lehet, hogy abban a pillanatban fáj, de megóvom egy hatalmas traumától.  Az elkövetkező időszakban milyen célok, kihívások várnak rád a Thália Tanodában?  Én alapvető és állandó kihívásomnak érzem azt, hogy szeretném megreformálni a magyar színházi éneklést, próbálom azt a technikát megtanítani az embereknek, amit külföldön is sikeresen alkalmaznak és nekem is bevált. Természetesen ezt igyekszem mindenkire személyre szabottan, a saját képességeikhez mérten megvalósítani.  A másik nagy misszióm pedig az, hogy ténylegesen tudjam segíteni a diákokat. Én is színésznő vagyok, 15 éve tanítok és soha nem volt bennem féltékenység vagy soha nem tartottam vissza valakit amiatt mert féltem, hogy túlragyog. Elképesztően boldog vagyok, amikor egy tanítványomnak sikerei vannak, könnyezve állok végig minden vizsgát és őszintén boldoggá és büszkévé tesz ha látom, hogy szívből megtapsolják őket. „Emberként is példát kell mutatnunk.” Kerényi Miklós Mátéval hamarosan közösen fogtok osztályt indítani. Számodra mit ad a tanítás? Számomra a tanítás örömet okoz. Felemelő látni, ha egy tanítványod picit is előrébb lép az életében.  Ugyanakkor hatalmas felelősség is. Jól dönteni, hogy mi az, amitől megóvd és milyen szituációkba engedd bele, hogy erősödjön, fejlődjön.  Amit nagyon szeretek mèg a tanításban, rendezésben, hogy folyamatosan próbára van téve a kreativitásom. Mindig naprakésznek kell lenni, mozgatni kell az agyadat, gyorsan kell problémát megoldani, pszichológusnak, barátnak, néha pótszülőnek lenni, ha éppen az szükséges. Miért Kerényi Miklós Mátéval álmodtad meg a közös osztályt? Én egy nagyon intuitív embernek tartom magam. Azon kívül, amiket megtanultam az életben, nagyon sokszor hagyatkozom az ösztöneimre. Amikor ez a lehetőség felmerült, hogy osztályt indíthatok, éreztem, hogy nem egyedül szeretném végigcsinálni. Alapvetően azt gondolom, hogy jót tesz egy ilyen csapatnak, ha férfi és női energiát is kapnak. Más-más kérdésekkel, problémákkal tudnak majd hozzánk fordulni. Tehát a felkérés után, az első gondolatom az volt, hogy ezt Mátéval szeretném. Nagyon megtisztelő, hogy rögtön igent mondott, amikor felhívtam.Nem felejtem el az első mondatát: “Szandi, most nagyon boldoggá tettél! Örömmel megyek! Köszönöm!” Milyen közös munkák vannak a hátatok mögött? Mátéval már 20 éve ismerjük egymást. A felvételizők körülbelül ennyi idősek. Dolgoztunk együtt több nyáron keresztül a Városmajori Szabadtéri Színpadon, a Valahol Európában című előadásban aztán 2018-ban turnéztunk együtt Münchenben a Forever Broadway nagyszabású gálaműsorral. Emellett milliószor láttam színpadon. Soha, egyszer sem láttam őt félgőzzel színpadon állni.Tehetség, alázat és végtelen energia, amit ő képvisel ebben a szakmában. Mi lesz számodra kihívás a közös munkában? Maga a következő három évünk lesz kihívás. Felkészíteni a pályára ezeket a fiatalokat egy nagyon felelősségteljes feladat. Azt gondolom, hogy Mátéval  alapvetően egyezik az értékrendünk a színházat, a szakmát, a művészetet illetően. Alázat, szorgalom, gondolatok a színpadon.  De ami ennél is fontosabb, hogy Máté egy nagyon jó ember. Emberként is példát kell mutatnunk. Te, mit szeretnél átadni a diákoknak? Azt gondolom, hogy az egész tanári kart sikerült ennek a kèt szempontnak megfelelően összeállítani.Emberileg és szakmailag is fantasztikus kollégák vállalták el a felkérésemet. Tánc, testtudat tanárunk lesz Makár István táncművész, táncpedagógus, aki annak idején engem is tanított és sok félelmemtől szabadított meg a tánc közben. Beszédtanárunk Hajtó Aurél színművész lesz.

Scroll to Top